22.05.2020 r.- zajęcia dla dzieci 5-6 letnich (grupa IV, V oraz filia przedszkola).

Dzień dobry kochane Niezapominajki, Bratki, Tuptusie! Co u Was słychać? Koniecznie dajcie znać nam na maila. Tymczasem zapraszamy Was na piątkowe zajęcia – 22.05.2020r. Czekamy na zdjęcia waszych prac! Pozdrawiamy

Temat tygodnia: Moja rodzina.

Piątek:

1. Scenki rodzajowe ,,W mojej rodzinie”. Wcielanie się w swoją mamę lub tatę. Wykonywanie

ich zawodów, scen z życia domowego. Rozróżniają i potrafią wskazać, jakie role pełnią

w rodzinie poszczególni jej członkowie.

 

2. Ćwiczenia gimnastyczne:

 • Ćwiczenie równowagi ,,Rysujemy obrazek dla mamy i taty". Dziecko stoi na jednej nodze, a drugą rysuje w powietrzu dowolny obrazek. Rysuje na przemian prawą i lewą nogą.

 • Ćwiczenie dużych grup mięśniowych ,,Myjemy z tatą samochód”. Dziecko naśladuje mycie samochodu i spłukiwanie go wodą z wiadra.

 • Ćwiczenie ożywiające ,,Rodzinna wycieczka rowerowa". Dziecko biega w różnych kierunkach z wysokim unoszeniem kolan i naprzemiennym uginaniem i prostowaniem rąk w łokciach.

 • Ćwiczenie uspokajające ,,Mama i tata". Dziecko maszeruje po obwodzie koła z rytmicznym wytupywaniem i powtarzaniem rymowanki Mama i tata kochają nas, na słowo nas zatrzymują się i klaszczą w dłonie; Mamai tata mają dla nas czas – na słowo czas zatrzymują się i klaszczą w dłonie.

Propozycje zajęć i zabaw na popołudnie

Na początek naszych popołudniowych propozycji proponujemy Wam quiz - ,, Czy znasz swoją mamę?’’

 Dorosły czyta pytania-dziecko odpowiada.

 1. Jaki program telewizyjny ogląda twoja mama?

 2. Jaki jest kolor oczu twojej Mamy?

 3. Jaką potrawę najbardziej lubi twoja mama?

 4. Ulubione zajęcie mojej mamy to…?

 5. Jakie ciasto, twoim zdaniem, udaje się mamie najbardziej?

 6. Jak mama odpoczywa?

 7. W jakiej pracy domowej najczęściej pomagasz mamie?

Czy znaliście odpowiedzi na wszystkie pytania? Jeżeli tak, znacie wasze mamy bardzo dobrze !

Zabawa ,, Pomocna dłoń’’. Odczytanie listu Skrzata do dzieci. Uświadomienie, że miłość, szacunek , wzajemna pomoc i troska jest podstawą szczęśliwej rodziny. Ciekawe jesteśmy, w jaki sposób pomagacie swoim mamom? W jaki sposób sprawiacie przyjemność swoim bliskim? Otrzymałyśmy dziś list od Skrzata skierowany do was. Bardzo prosimy rodzica o odczytanie wam tego listu.

List do skrzata

Drogie dzieci !

Znam wasze mamusie. Bardzo je lubię. Martwi mnie jednak ich ciężka praca. Chętnie bym im pomógł, ale jestem już stary i słaby. Wy, natomiast, możecie wykonać pewne prace w domu, aby waszym mamusiom było lżej. Proponuję, abyście wykonali taką pomocną dłoń, która będzie przypominała wam o waszych obowiązkach domowych. Liczę na was dzieciaki !

Skrzacik

Teraz prosimy wszystkie dzieci o odrysowanie swojej dłoni na kartce i wypisaniu (z pomocą rodzica ) na poszczególnych palcach waszych zobowiązań ( w jakich czynnościach będziecie pomagać ). Taką pomocną dłoń powieście w widocznym miejscu. Będzie wam ona przypominać o waszych domowych obowiązkach.

Słuchanie piosenki ilustrowanej filmem pt.:,, Piosenka o sprzątaniu domu’’- Mała Orkiestra Dni Naszych. Doskonalenie uważnego słuchania tekstu. Uświadomienie odpowiedzialności za wspólne ognisko domowe. Wdrażanie do wykonywania stałych prac domowych.

Proponujemy wam teraz, abyście włączyli poniższy link z piosenką o sprzątaniu domu i przy wesołej muzyce posprzątali ,np. swój pokój. Gwarantujemy, że mama będzie baaardzo zadowolona ! Link: https://www.youtube.com/watch?v=imoS6Wkr04w

Zabawa ruchowa pt.:,, Skocz do maty!’’ W gry planszowe można grać nie tylko przy planszy! Wystarczy kostka do gry, dwa sznurki na podłodze oznaczające start, metę i możemy zaczynać. Ustawiamy zawodników przy pierwszej linii. Każdy z nich rzuca kostką i skacze tyle razy, ile oczek wyrzucił. Powtarzamy to, aż ktoś przekroczy linię mety ! Prawda, że proste?

Film –Zabawy z muzyką w domu dla 5-6 latka. Rozbudzenie zainteresowań muzycznych, aktywności ruchowej.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=x9F1oqntz_o&t=95s

 

Karta pracy dla chętnych:

 • Wytnij postacie i wklej we właściwe miejsca.

https://blizejprzedszkola.pl/cache/cache_img_miesiecznik/193/drzewo-pewnej-rodziny-pd-193-2785.pdf.jpg

Miłej zabawy i do zobaczenia